Kdo v dětství neposkakoval po bytě na gymnastickém nafukovacím míči, ten jako by nebyl. Často však byl gymnastický míč používán jen na hraní pro děti, v lepším případě na něm někdo sedával u stolu a později u počítače, v tom horším se na něj prášilo v rohu místnosti. Gymnastický míč však nabízí mnohem širší portfolio využití a jeho příznivý vliv na lidské zdraví mile překvapí. V současné době lze na trhu s gymnastickými míči narazit na kvantum druhů pomůcek, které se liší materiálem, barvou, účelem použití či nosností. Zorientovat se v jejich nabídce rozhodně není jednoduché, proto pro vás máme pár základních rad a tipů.
Výběr gymnastického míče si žádá trpělivost
V prvé řadě je potřeba dbát na správnou velikost míče, a to nejen s ohledem na aktivitu, ke které chceme míč použít, ale také na výšku cvičícího. Ideální volbou je míč, na kterém vaše nohy při sezení budou svírat v kolenou větší, než pravý úhel. Je možné míče vybírat i podle standardizovaných tabulek, které určují adekvátní velikost míče pro určitou výšku postavy, ale osobní vyzkoušení je mnohem jistější a ve finále i bezpečnější.
Sezení na míči postačí patnáct minut denně
Gymnastické míče jsou perfektní volbou jako krátkodobá náhrada za sezení na židli. Donutí vás totiž sedět rovně, zabraňují nezdravému hrbení zad a páteře a nenásilně posilují skupiny břišních i zádových svalů. Avšak dbejte na to, abyste na míči seděli opravdu tak, jak se sedět má. Vzpřímeně, s rameny ve stejné výšce a s nohama pevně opřenýma o zem. Protože má ale každý tendenci po pár minutách sesednout do nesprávného posedu, doporučuje se na míči trávit zhruba patnáct minut denně a ne víc. Na míči však nemusíte jen nehybně sedět, ale také aktivně procvičit celé tělo. Cvičení na gymnastickém míči má totiž příznivé účinky na posílení a protáhnutí stabilizačních svalů, rozvoj pohybových i koordinačních schopností či zlepšení kloubní pohyblivosti. Jeho další výraznou výhodou je, že je ideální cvičební pomůckou pro ženy v těhotenství – je bezpečnou alternativou standardního posilování i protahování.
Gymnastický míč není nesmrtelný, pečujte o něj
Cvičení na gymnastických míčích se rozhodně nemusí bát ani majitelé silnějších postav. Míč na to sice na první pohled nevypadá, ale často jeho nosnost dosahuje až 400 kilogramů. Poškození vlivem nadměrné hmotnosti se tedy bát nemusíte, dbejte však na správnou péči a bezpečné zacházení. Vyvarujte se umístění míče v bezprostřední blízkosti zdrojů vysokého tepla či ostrých předmětů, které by mohly jeho strukturu narušit. I když existuje na trhu dostatek produktů, které dokážou poškozený míč hravě opravit, prevence proti poškození je v tomto případě namístě.
Základní informace o gymnastických míčích už máte, ale jak na něm správně cvičit? A co když už vám míč nestačí, ale chcete zkusit něco jiného? I na to jsme mysleli a připravili jsme pro vás dostatek informací o cvičení s dětmi, cvičení seniorů, overballech, gymbalech a spoustě dalších zajímavostí.